Talianske strasti a radosti

T alianský týždeň mám osobne najradšej. Vždy so sebou prináša veci, ktoré zbožňujem. Tentokrát sme ale s Jakubom zažili talianský týždeň trochu inak.

Po úspechu na slovenskom kole v kategórii Brewers Cup sme si uvedomili jedno - Majstrovstvá Sveta tu budú čo nevidieť a my sa musíme zamyslieť ako najlepšie reprezentovať našu krajinu a našu pražiareň. Úroveň súťažiacich na svetovom kole je skutočne vysoká a súťažné kávy zbytočne drahé. A tak sme sa po niekoľkých týždňoch neúspešného hľadania vhodnej kávy a tlaku pracovných povinností nachádzali na pokraji vhodenia uteráku do ringu..

Práve preto musíme srdečne poďakovať nášmu priateľovi a sponzorovi Coffea Circulor za príležitosť a patričnú pomoc s jeho dlhoročnou láskou - odrodou Geisha z panamskej farmy Deborah - ktorú nám srdečne poskytol. Toto gesto nás veľmi nakoplo a opäť sme cítili, že súťažiť chceme a dáme do toho všetko, čo za daných okolností môžeme. Aj napriek faktu, že do odletu ostávalo iba 12 dní.

Osobne si myslíme, že výnimočné kávy nepotrebujú komplikovaný recept alebo prístup. Dokážu "hovoriť samé za seba"

Aj preto sme sa zamerali hlavne na správnu hrúbku mletia, obmedzenie jemných častíc a najlepšiu dostupnú vodu pre našu prípravu. Rovnako započal aj tréning na tzv. Compulsory - 1.kolo, ktoré spočíva v príprave troch šálok kávy použitím sponzorskej vody a neznámej mokro spracovanej kávy. Kombináciou rôznych aeropress praktík sme sa dostali k jednému receptu, ktorý nám chutil takmer pri každej mokro spracovanej káve a tak sme ho použili aj v Miláne. A výsledkom bolo 2. najlepšie skóre v danom kole! Už toto bolo pre Jakuba víťazstvom, nakoľko je v Compulsory kole výpovedná hodnota viac o kvalitách baristu, než kvalitách pripravovanej kávy.

Po 2.kole, ktoré si môžete pozrieť nižšie, sa náš šampión cítil nespokojne, no všetci ostatní sme naňho boli extrémne pyšní. Postaviť sa pred kamery, štvorčlennú svetovú porotu a plné publikum ľudí chce poriadne...zrná. A my sme ich mali. Symbiosis Geishu z Finca Deborah sme pripravili najlepšie ako sme vedeli a očividne chutila! Súčtom bodov z oboch kôl sme sa umiestnili na 12.mieste z celkového počtu 31 súťažiacich.

Na výsledky sme síce museli čakať 3 dlhé dni, no radosť neskrývame. A vďačnosť. Za všetkých, ktorí nás podporovali, držali nám palce a následne sa tešili s nami... a extra vďaka patrí Jakubovej pani manželke. Že ho nechala ísť so mnou hýriť na 7 dní do Milána...

Ďakujeme a sľubujeme, že nabudúce to bude TOP 10!

Alexander Nagy

Neviem heslo